Krótka charakterystyka Zespołu Ridere (wizytówki poszczególnych członkiń, członków Zespołu znajdą Państwo niżej):
1. Jesteśmy rodzeństwem, realizującym swoje młodzieńcze marzenie (z 1994 r.) - pomagania ludziom w oparciu o wiedzę naukową i etykę zawodową.
2. Należymy do Polskiego Stowarzyszenia Terapeutek i Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (PSTTSR), posiadamy ważne (do 31.12.2028 r.) zaświadczenia - jako psychoterapeutka i psychoterapeuta w procesie kształcenia - tym samym spełniając wymogi ujęte w: ustawie z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. z 2022 r. poz. 2023, ze zm.) oraz rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 19 czerwca 2019 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień (Dz. U. z 2019 r. poz. 1285 ze zm.), czy w standardach Polskiej Rady Psychoterapii.
3. W swojej pracy, oprócz profesjonalnej wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii, psychoterapii i mediacji, wykorzystujemy nasze różnorodne doświadczenia życiowe. Pracujemy w języku polskim, w modalności PSR/ TSR należącej do grupy podejść systemowych i grupy terapii krótkoterminowych. Korzystamy z: interwizji, superwizji (u certyfikowanych superwizorów PSTTSR), ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zawodowej (OC). Podlegamy odpowiedzialności zawodowej i etycznej w PSTTSR (jako członkini i członek Stowarzyszenia).
4. Pracujemy w oparciu o zasady etyki psychoterapii oraz o indywidualny kontrakt terapeutyczny zawarty z klientką/ klientem. Nasze inne zobowiązania zawodowe nakładają na nas konieczność spełnienia podwyższonych standardów etycznych. Stąd m.in. pierwsze spotkanie jest nieodpłatne, on-line/ telefoniczne i skrócone (30 min.) – poświęcone jest głównie kwestiom formalnym i organizacyjnym.
5. Pierwsze (nieodpłatne) spotkanie (pkt 4) służy m.in.: dopełnieniu procedury RODO, omówieniu zakresu tajemnicy zawodowej (ta ma kilka kodeksowych i prawnych ograniczeń – wyjaśnimy je przed rozpoczęciem terapii, w tym kwestię superwizji). Dalej omówione i uzgodnione zostaną oczekiwania, ocena możliwości ich realizacji (w tym potencjalnego ryzyka), wreszcie strona finansowa (dostosowana do możliwości finansowych klientki/ klienta – w przypadku osób w trudniejszej sytuacji materialnej). Przedstawimy również ramowy kontrakt terapeutyczny i zostanie on z klientką/ klientem przedyskutowany. Wówczas, już indywidualny kontrakt terapeutyczny, określał będzie zasady naszej współpracy, cele (klientki/ klienta), stosowane przez nas metody (itp.). To wszystko jest warunkiem koniecznym do tego, by klient/ klientka mogła wyrazić świadomą i dobrowolną zgodę o uczestnictwie w psychoterapii, a tym samym ją rozpocząć lub jej nie podejmować. Powyższe (w tym zawarcie indywidualnego kontraktu terapeutycznego) jest warunkiem koniecznym do tego, byśmy mogli/ mogły w sposób etyczny rozpocząć pracę terapeutyczną z klientem/ klientką. Jak też by możliwe było rozpoczęcie budowania owocnego przymierza terapeutycznego, co jest procesem złożonym.
6. Cenimy możliwość współpracy z innymi specjalistami (np. lekarkami/ lekarzami psychiatrii), pod opieką których znajduje się klient/ klientka, to przyspiesza proces terapeutyczny. Zachęcamy, by korzystać z tej możliwości.
7. W przypadku osób w trudnej sytuacji materialnej udzielamy stosownego rabatu (uzgodnionego na ww. pierwszym, nieodpłatnym spotkaniu). Uwaga, w każdym miesiącu przyjmujemy również nieodpłatnie (pro bono) – dotyczy to wyłącznie osób w trudniejszej sytuacji materialnej (szczegóły w zakładce: Cennik, zasady płatności).
8. W nieodległej przyszłości planujemy powiększenie zespołu o profesjonalistki i profesjonalistów z zawodów związanych z szerokorozumianym zdrowiem psychicznym. Jednak tak, by zachować to co przyświecało nam na początku powstawania Ridere.pl - tj. by oprócz profesjonalizmu łączyła nas (cały Zespół) pasja w tym co robimy i życzliwość wobec ludzi. W tej chwili zapraszamy do współpracy lekarki psychiatrki i lekarzy psychiatrów. Zapraszamy do kontaktu z nami.
9. Prosimy o uważną lekturę wizytówek (te poniżej) poszczególnych członkiń, członków Zespołu, pozwoli to na wybór odpowiedniej specjalistki, specjalisty dla siebie.
A). Koleżanko, Kolego Psychoterapeuto, jeśli uznasz, że pomysły i treści na stronie Gabinetu Ridere są godne powielania, nie mamy nic przeciwko temu, byś użyła/ użył ich na swojej stronie i w swojej praktyce - w ramach upowszechniania dobrych praktyk zawodowych. Jeśli zauważysz coś, co wymaga poprawy, chętnie przyjmiemy konstruktywną krytykę (jako nieodzowny warunek rozwoju i część naszej, wspólnej etyki zawodowej) - wówczas prosimy o kontakt mailowy.
B). Koleżanki i Kolegów Psychoterapeutów niezależnie od nurtu, modalności w jakiej pracują, a które/ którzy podzielają z nami zainteresowania określonymi zagadnieniami i obszarami pracy psychoterapeutycznej, serdecznie zapraszamy do kontaktu (zakładka kontakt). W celu wymiany wiedzy, doświadczeń i tego wszystkiego co ma szansę poprawić jakość świadczonych przez Nas wszystkich usług oraz by konsolidować nasze środowisko zawodowe (w obliczu zmian legislacyjnych dot. zawodu psychoterapeuty w Polsce).
Do zobaczenia! 🙂
Zespół Ridere.pl
Skąd nazwa Ridere?
Szukaliśmy nazwy gabinetu, która dobrze nas opisuje, czegoś z czym kojarzymy się naszym przyjaciołom.
Po dyskusji wybraliśmy – „ridere” – słowo, które w języku włoskim oznacza m.in.: śmiać się, rozweselać.
Istotnie, śmiech jest dla nas niezwykle ważny, bo oprócz pogody ducha, którą niesie ze sobą, zapewnia
potrzebny dystans do życia i samych siebie.